Dzienniki konsolidacyjny kredyt kredyt123.pl

Kredyt konsolidacyjny- niższa rata i dodatkowe pozytywy

Kredyt konsolidacyjny - czy i w jakim okresie się opłaca?

Według danych Narodowego Banku Polskiego 40, 5% gospodarstw domowych w naszej ojczyźnie ma różnorakiego charakteru długi. Jedynie 13, 9% długów rodzimych domostw stanowią kredyty mieszkaniowe. Większą składową, albowiem 32, 9%, stanowią zobowiązania konsumpcyjne, wielokrotnie nazywane również gotówkowymi. Jeżeli chodzi o kwoty, to średnia wartość kredytów mieszkaniowych sięga 114 800 złotych, a gotówkowych oscyluje w barierach 3 000 złotych. Tempo zadłużania się Młodych polaków zwiększyło się o niemal 10 Proc. względem ostatniego roku. Na nieszczęście rośnie także problem terminowego opłacania długów.

BIG Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało wykaz, z którego wynika, że 1, 67 mln Młodych polek i polaków nie płąci terminowo własnych długów. Blisko 65 % nierzetelnych klientów stanowią mężczyźni (1, 1 mln). Wówczas gdy idzie o przekrój wiekowy, to liderem niechlubnego rankingu są rodacy w wieku 31-46 lat. Najciężej ze spłacaniem jest w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim. Powodów i uzasadnień możemy poszukiwać wiele. Eksperci upatrują ich między innymi w rozpoczęciu nowej drogi życia przez młodych ludzi. Decyzja o stworzeniu rodziny, weselu, nabyciu mieszkania, lepszego auta czy pojawienie się malucha są wymieniane jako te w największym stopniu popularne. Częstokroć istotą jest utrata pracy bądź jej zmiana. Nie bez znaczenia jest także fakt, że dostęp do debetów jest relatywnie nieskomplikowany, co w zestawieniu z presją świata i konsumpcyjnym wzorem życia daje niejednokrotnie mieszankę wybuchową.

Posiadanie niespłaconych terminowo długów nie jest z pewnością komfortowe dla znacznej części kredytobiorców. Często przeciągające się i rosnące obciążenia stają na drodze przy podpisywaniu umów z siecią komórkową albo kupnie potrzebnego sprzętu AGD na raty. Można jednak podjąć czynności, które wesprą nam w poprawie. Niestety, jak to w życiu bywa, nie będzie to raczej opłacalne w aspekcie długoterminowym. Mówimy tu o kredycie konsolidacyjnym, który bywa czasem niemalże ostatnią deską pomocy przed windykatorami.

Kredyt konsolidacyjny, mówiąc w skrócie, opiera się na zgromadzeniu wszystkich albo części zadłużeń i zgromadzeniu ich w jedną całość. Częstokroć konsolidacja wykonywana jest z wydłużeniem czasu kredytowania, tak by miesięczna rata była mniejsza niż wcześniejsze miesięczne zobowiązania. Należy mieć jednakże świadomość z faktu, iż przy przedłużeniu kredytu występują jego koszty zasadnicze. Im dłużej bowiem opłacamy zobowiązanie, tym większą ilość odsetek powinniśmy zwrócić do agencji bankowej.

I tu nasuwa się pytanie - czy takie podejście ma sens?

Aby udzielić riposty jesteśmy zobligowani popatrzeć na 3 scenariusze. 1-wszy, w którym posiadamy kilka kredytów i mimo tego, że sprawiają nam kłopoty, to jesteśmy realnie spłacać zobowiązania terminowo, mimo to pragniemy, aby więcej pieniędzy zostawało nam w portfelu, drugi, w którym regulowanie poszczególnych rat zgodnie z planem spłaty przekracza nasze możliwości, a także trzeci, kiedy każdego miesiąca spłacamy terminowo, lecz wolimy spłacać mniej.

Kredyt konsolidacyjny wyraźnie nie radziłbym w początkowym wypadku. Tak długo, jak tylko jesteśmy w stanie spłacać zaciągnięte kredyty na czas, nie powinniśmy wchodzić w zbędne wydatki i wydłużanie czasu spłaty. Trzeba pamiętać, iż im sprawniej spłacimy kredyty, tym prędzej pieniążki, które wpłacamy na raty będą w końcu zostawać na naszym rachunku. Nieraz lepiej jest zastanowić się nad kolejnym źródłem profitu.

Jeśli z kolei dotyczy nas 2-gi scenariusz, to nie ma na co wyczekiwać. Nie powinno się dopuścić do tego, by opóźnienia w spłacie wpływały na naszą zdolność finansową w instytucjach finansowych. W momencie, gdy zaczniemy zwlekać ze spłatami dłużej niż 30 dni, właściwie możemy zapomnieć o tym, iż w przeciągu najbliższych paru lat jakaś instytucja finansowa nam zaufa, a w żadnym wypadku nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować dodatkowych środków. W związku z tym też reagujmy od razu, wówczas gdy widzimy, że mamy kłopot z płynnością. Bardziej korzystnie uiścić więcej odsetek i spać spokojnie, niż głowić się skąd brać brakujące środki na zapłacenie raty, której termin minął już dwa tygodnie wstecz.

W 3-ciej sytuacji, gdy raty schodzą zgodnie z harmonogramem, lecz wolelibyśmy zmniejszyć koszta zobowiązania, warto pochylić się nad propozycjami. Być może natrafimy na bank, który to złoży nam propozycję konsolidacji kredytów na analogiczny czas, lecz przy niższym oprocentowaniu. Wskazane jest szukać takich rozwiązań, bo jak wiadomo banki cenią nowych klientów i niewykluczone, iż doradca będzie w stanie zaproponować nam pożądane podejście. Opłacalność przekazania czy skonsolidowania kredytu obliczyć łatwo. Jeśli w obecnym banku mamy do zwrotu 10 000 zł i spłacamy 276 złotych, mając do spłacenia nadal 48 rat, a odrębny bank wyliczy nam ratę na poziomie 252 zł, to dlaczego by z tego nie skorzystać? 24 złotych miesięcznie może i w większości wypadków nie uratuje życia, lecz jeśli spojrzymy na wszystko zobaczymy, że w trakcie tych 4 lat oszczędzimy więcej niż 1150 złotych. Właściwym pomysłem na zmniejszenie wydatków kredytu poprzez konsolidację, są zakładowe pożyczki, które najczęściej są bardzo nisko oprocentowane.

Powinno się zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę. Przy konsolidacji w banku komercyjnym z całą pewnością spotkamy się z ofertą na otrzymanie ponadplanowych środków. Weźmy pod namysł bez nerwów czy jest nam to konieczne. Jeśli nie mamy wyboru, bo zepsuła się nam lodówka, no cóż, nie ma wyjścia. Nie idźmy jednak w kierunku dobierania na konsumpcję. W ten sposób z kredytów wyjść będzie niezwykle trudno.

Pozytywy kredytu konsolidacyjnego:

- niższa miesięczna rata zwiększa szansę na ustabilizowanie zasobów

- brak trosk z wezwaniami do zapłaty i windykacją

- nie musimy pamiętać o kilkunastu terminach różnych rat

- możliwość dobrania dodatkowych pieniędzy (w razie konieczności)

Negatywy kredytu konsolidacyjnego:

- większy koszt finalny kredytu

- przedłużenie spłaty (zwykle)

- pokusa dobrania ponadplanowych środków

Reasumując, kredyt konsolidacyjny jest dla ludzi, jak i każdy inny kredyt. Nie możemy zapomnieć jednakże, żeby korzystać z tego rodzaju kredytu mądrze, czyli albo mając problemy ze spłatą teraźniejszych kredytów, albo mając pewność, że konsolidując zobowiązania zmniejszymy wydatki.

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

W obecnych czasach z pojęciem kredytu konsolidacyjnego spotykamy się na każdym kroku. Instytucje finansowe prześcigają się w proponowaniu coraz to nowszych ofert. Chcą namówić nas, iż nawet jeśli posiadamy mnóstwo kredytów do płacenia, zachodzi realna możliwość ułatwienie tego, dzięki czemu będziemy w stanie spokojnie funkcjonować. Ale czy to faktycznie prawda?

Wskazane jest zacząć od tego, czym tak w istocie jest konsolidacja kredytu. Najprościej rzecz ujmując, polega to na połączeniu wielu naszych deklaracji finansowych w jedno, które zazwyczaj jest niższą ratą. Brzmi bardzo obiecująco. Instytucje finansowe w swoich kampaniach marketingowych prześcigają się w propozycjach. Gwarantują wzięcie wszystkich naszych kredytów czy pożyczek, scalając je w jedno, a w następnej kolejności dając nam propozycję nowego oprocentowania z wyliczoną, dopasowaną do naszych możliwości finansowych ratą.

Jako że wszystko brzmi tak obiecująco, dlaczego pojawiają się wątpliwości? W obecnym świecie jak nie ulega kwestii, nic za darmo. Na początek warto zastanowić się, dlaczego bank decyduje się na podjęcie pewnych transakcji z kimś, kto najwyraźniej ma kłopoty ze spłacaniem rat. W momencie, kiedy zgłaszamy się do agencji bankowej w celu zaciagnięcia kredytu konsolidacyjnego, bank samodzielnie ocenia, czy mamy możliwość aby regulować zobowiązania, ale dokonuje tego na zasadzie pro forma. Pozostaje pytanie, dlaczego bank zgodzi się na kredyt konsolidacyjny? Jak wiadomo, banki działają dzięki pożyczkom i nawet fakt, że stopień długów klienta jest wysoki nie wpływa na przychylną decyzję agencji bankowej.

Pozostaje uważać, że kredyt konsolidacyjny w sumie swych rat będzie nas kosztował o wiele bardziej niż spłata bieżących rat z wszystkich pożyczek, które mieliśmy. Z jednej strony jest to zrozumiałe, albowiem kredyt konsolidacyjny zostaje przyznany osobom, które bezdyskusyjnie nie radzą sobie ze spłatą zadłużeń finansowych, co bez wątpienia rzeczywiście wiąże się z niebezpieczeństwem niespłacalności, dlatego cechą https://slangsnowboard.com/klemencjamfnv785/fakty-mity-i-konsolidacja-kredyt123-pl/ charakterystyczną dla tego wariantu kredytów są ogromne oprocentowania.

W jakim wypadku warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Powszednim problemem jest spłacanie konkretnego kredytu drugim. Osoby takie są przyparte do muru i wpadają w popularną pętlę kredytową. W takim przypadku otrzymanie kredytu konsolidacyjnego zdaje się być ratunkiem, jednak wskazane jest myśleć o kluczowej kwestii, iż tego typu kredyt nie jest tańszy. Redukuje się tylko i wyłącznie miesięczna rata, ale po podsumowaniu, kiedy czas spłaty jest wydłużony, w każdym przypadku wyjdziemy na minu, oddając bankowi o wiele więcej niż w przypadku spłacania każdego kredytu osobno.

Dla kogo opłacalne jest otrzymanie kredytu konsolidacyjnego?

Na tego typu metody przeważnie decydują się ludzie silnie zadłużone. Dzięki konsolidacji i zmniejszeniu miesięcznej raty kredytu, będą one w stanie polepszyć swoją sytuację pieniężną w krótkoterminowej perspektywie. Dodatkowo, z całą pewnością tego rodzaju rozwiązanie można polecić osobom zagrożonym wpadnięciem w spiralę długu.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Zmierzanie do posiadania coraz większej ilości dóbr materialnych niejednokrotnie jest motywem zaciągania dodatkowych zobowiązań, którym nie zawsze jesteśmy w stanie sprostać. Przytłoczeni zbyt wielką i przerastającą nasze możliwości pieniężne kwotą do spłaty, chcemy wyjścia z tej niekorzystnej sytuacji. W tym miejscu z pomocą może przyjść nam kredyt konsolidacyjny.

Wiedza ekonomiczna i ostrożne szacowanie indywidualnych warunków finansowych podczas zaciągania zobowiązań kredytowych pozwala na uniknięcie nieprzyjemności i sankcji w przyszłości. Przed podpisaniem dodatkowej umowy kredytowej należałoby rzeczywiście i na spokojnie wziąć pod lupę sytuację materialną oraz wziąć pod uwagę inne okoliczności jak np. strata pracy, przewlekła dolegliwość itp. W przypadku kłopotu ze spłatą bieżących zadłużeń lepiej unikać zaciągania kolejnych. Wyjątek stanowi kredyt konsolidacyjny - kredyt ten może pomoc nam wyjść ze spirali zadłużenia.

Wykorzystanie kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny może być wyjściem w sytuacji problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań kredytowych. Połączenie wszystkich dotychczasowych pożyczek w jeden, opcja miesięcznej sumy spłat i płatność tylko jednej raty (jeden przelew w miesiącu) w zastępstwie dotychczasowych kilku, to udogodnienia, które mamy możliwość zyskać po podpisaniu nowej umowy. Kredyt godny polecenia jest jednostkom, które w przeszłości zatwierdziły kilka rozmaitych zadłużeń np. kredyt gotówkowy, kredyt na samochód itp. i mają problemy ze spłatą łącznych miesięcznych zobowiązań kredytowych.

Gdy zdecydujecie się na kredyt, pozostaje wziąć pod uwagę fakt, iż instytucje finansowe w znacznej części przypadków udzielają kredytów konsolidacyjnych pod hipotekę nieruchomości. Umowa kredytowa jest spisywana pod hipotekę nieruchomości, która jest własnością kredytobiorcy albo też osoby trzeciej np. członka rodziny. Przed podpisaniem umowy, należy oszacować dochody i odjąć stałe wydatki miesięczne. Takie zestawienie pomoże ustalić ratę kredytu dostosowaną do możliwości kredytobiorcy i czas spłaty całego długu.

Kredyty konsolidacyjne są kredytami długoterminowymi, a ich stopa oprocentowania jest przeważnie niższe, aniżeli oprocentowanie innych tego rodzaju produktów bankowych. Hipoteka będąca zabezpieczenie dla instytucji finansowej udzielającego kredytu, jest gwarancja bezpieczeństwa. Takiego typu rozwiązanie pozwala na znacznie niższe oprocentowanie i dłuższą spłatę kredytu. Na rynku dostępna jest rozległa oferta kredytów konsolidacyjnych, dodatkowo instytucje finansowe ogłaszają różne promocje, istnieje więc możliwość wyboru najkorzystniejszej propozycji. Przez wzgląd na czas trwania formalności przy przygotowywaniu umowy (mogą potrwać nawet parę tygodni, motywem jest m. in. szacowanie wartości nieruchomości) jest czas, na precyzyjne zaznajomienie się z zasadami proponowanymi przez bank i utwierdzenie się w przekonaniu, iż wytyczne przedkładane przez doradcą bankowego są dla nas pozytywne.